Archive for september 2013

Safari na Facebooku

Pridruzite se nam na facebooku kjer objavljamo aktualne informacije in fotografije z nasih safarijev.






 http://shadowsofafrica.com/
ponedeljek, 23. september 2013
Posted by Unknown

Nizkocenovni Prevozniki v Tanzaniji

 Mnogi v Tanzanijo ne pridete zgolj na safari, temveč se želite po državi tudi sami premikati in jo tako dodobra raziskati. V tej objavi vam predstavljamo nizkocenovnega prevoznika v Tanzaniji, ki jih ponuja nova in zanesljiva letalska družba FastJet.


 Stranke se pogosto zanimajo za čim cenejše letalske polete znotraj Tanzanije, še posebej na relaciji Kilimanjaro – Zanzibar.

 Priporočamo vam, da se za to obrnete na letalsko družbo FastJet. Ta nizkocenovna letalska linija deluje nekoliko manj kot le
to dni. Če let rezervirate dovolj zgodaj, lahko znotraj Tanzanije letite že od 32 000 TSH naprej. Morda bo cena višja, če rezervirate iz tujine (cene imajo naravnane na IP ), zato se lahko za rezervacijo obrnete na nas. Sporočite nam datum potovanja ter destinacijo in z veseljem bomo opravili rezervacijo v vašem imenu.
Ta brezplačna usluga je seveda na voljo le tistim strankam, ki imajo pri nas potrjeno rezervacijo safarija. 


Naj povemo še nekaj več o letalski družbi FastJet. FastJet trenutno leti na naslednjih relacijah: - Dar es Salaam – Kilimanjaro, Mbeya, Mwanza in Johannesburg SA; 
 Kilimanjaro – Zanzibar in Dar es Salaam. 
FastJet obljublja, da bo prav kmalu letel tudi v druge  afriske države. 
Da bi leteli čim ceneje, je treba karto rezervirati čim prej. Cena bo višja z vsakim dnem, ki je bliže datumu poleta. Polet iz Dar es Salaama v Johannesburg vas bo stal le 100 USD, kar je zelo ugodno v primerjavi z drugimi letalskimi družbami, kjer bi za enak polet odšteli tudi 1200 USD ali več.

 Poleti z Zanzibarja do Kilimanjara stanejo od 23000 TZS naprej, kar je približno 30 USD. Z vsemi taksami in doplačili boste za ta let odšteli 50 USD, medtem, ko bi pri drugih letalskih ponudnikih plačali tudi do 400 USD. 

Ko pride do prtljage, tudi pri FastJetu veljajo nekatere omejitve.
 Posamezen kos prtljage ne sme biti težji od 20 kg; vsak dodaten kilogram se zaračuna po ceniku. Leti znotraj Tanzanije: Vsak potnik je upravičen do ročne prtljage težke do 20 kg. Če ta kos prtljage rezervira že pred letom samim, plača 10 000 TSH; če prtljago prinesete nenapovedano, na dan poleta na letališču plačate 15 000 TSH. 
Mednarodni leti: Vsak potnik je upravičen do ročne prtljage težke do 20 kg. Če ta kos prtljage rezervira že pred letom samim, plača 16 000 TSH; če prtljago prinesete nenapovedano, na dan poleta na letališču plačate 24 000 TSH. Če je vaša prtljaga težja od 20 kg, se vsak dodaten kilogram zaračuna po 8 000 TSH. Zaradi varnosti posamezen kos vaše ročne prtljage kljub doplačilu ne sme preseči 32 kg. 

Vsak potnik lahko na letalo nese prtljago s skupno težo, ki ne presega 50 kg. 

Dodatna oprema: Na letalo lahko brez težav vzamete kolesa, opremo za golf (brez čevljev), opremo za deskanje na vodi ali kajtanje, opremo za potapljanje (plinski ali zračni cilindri niso dovoljeni), puške ( in druga streljiva) in živali. 

Potniki, ki potujete s kolesi, pridite na letališče nekoliko prej. Priporočamo vam, da vse formalnosti na letališču opravite že 2 uri pred poletom. Več si preberite na strani letalske družbe FastJet: http://www.fastjet.com/tz/. 

Želimo vam uspešno rezervacijo in prijeten let.

11 Najboljših Filmov Posnetih v Afriki


V kolikor vam je smanjkalo idej za ogled dobrih filmov, smo za vas izbrali nekaj zanimivih filmov posnetih v Afriki.

Moja Afrika (Out of Africa)


V kolonialni Keniji 20. stoletja ima danska baronka/lastnica plantaže strastno ljubezensko afero s svobodomiselnim lovcem.
Zgodbo svojega življenja pripoveduje danska plemkinja Karen (»Isak«) Dinesen Blixen, ki jo spremljamo vse od njene poroke in odhoda v Kenijo leta 1913 pa vse do njenega povratka na Dansko leta 1931. Medtem, ko se kljub številnim težavam trudi voditi in obdržati kavno plantažo ter izboljšati odnose z domačini, njeno poroko iz koristoljublja z aristokratom počasi zamenja strastna romanca z razvpitim lovcem in pustolovcem Denysom Finchem Hattonom.

Gorile v megli (Gorillas in the Mist)

 
Zgodba Diane Fossey, znanstvenice, ki je v Afriko prišla raziskovati izginjajoče gorske gorile in jih kasneje goreče ščitila. Sigourney Weaver igra glavno vlogo Diane Fossey v tej resnični zgodbi o njenem raziskovanju goril in gorečem trudu, da bi ustavila zdesetkanje ogroženih opic. Med ogledom filma boste najbrž potočili kakšno solzo, saj gre za zares ganljivo zgodbo. Posebej primeren film za tiste, ki se nameravate podati na gorila treking v Ruandi.

Hotel Ruanda (Hotel Rwanda)

 
Resnična zgodba Paula Rusesabagine, upravnika hotela, v katerem se je skrivalo več kot tisoč beguncev plemena Tutsi med spopadi z vojsko Hutu v Ruandi. Pred desetimi leti se je v Ruandi odvijalo eno najbolj okrutnih poglavij človeške zgodovine, ki ga svet kljub dobi hitre komunikacije in množičnih medijev skoraj ni zaznal. V samo treh mesecih je bilo surovo umorjenih milijon ljudi. Soočen s temi strašnimi dogodki in opogumljen od ljubezni do svoje družine, povsem navaden mož zbere neverjeten pogum in reši več kot tisoč nemočnih beguncev tako, da jim ponudi zatočišče v svojem hotelu.

Zadnji škotski kralj (The Last Kind of Scotland)

 
V zgodnjih 1970-ih letih pride v ugandsko podeželjsko bolnišnico pomagati mlad, nekoliko idealističen škotski zdravnik Nicholas Garrigan. Kmalu spozna novega predsednika Idi Amina, ki afriškemu ljudstvu obljublja zlato dobo. Garrigan se nemudoma spoprijatelji z norim ljubiteljem Škotske, ki Nicholasa zaposli kot osebnega zdravnika in svetovalca. Toda mladeničeve idilične sanje se kmalu porušijo, saj se Amin počasi spremeni v okrutnega diktatorja.

Krvavi diamant (Blood Diamond)

 
Film se odvija med državljansko vojno v Sierri Leone leta 1999. Krvavi diamant je zgodba Dannyja Archerja, bivšega plačanca iz Zimbabveja, in Salomona Vandyja, ribiča iz Mende. Oba sta Afričana, toda njuni zgodbi ne bi mogli biti bolj različni. Kljub temu njuni usodi združi iskanje rožnatega diamanta, ki bi lahko za vedno spremenil njuni življenji. Ko je Archer v zaporu zaradi tihotapstva, izve, da je Solomon na prisilnem delu na diamantnih poljih našel in skril nenavaden dragi kamen. Skupaj z Američanom Maddyjem Bowenom, novinarjem, katerega idealizem kroti čedalje globlja povezava z Archerjem, se Archer poda na pohod skozi uporniško ozemlje. To potovanje bi prav lahko rešilo Solomonovo družino in dalo Archerju še eno priložnost, da spremeni svoje živjenje.

Bela Masajka (The White Massai)

 
Carola pride na počitnice v Kenijo, kjer se zaljubi v Masajca, zato pusti svojega fanta in ostane v Afriki pri svojem ljubimcu. Pleme Masajcev Carolo lepo sprejme, toda privaditi se bo morala njihovemu načinu življenja in prehrani, kjer je mleko s kozjo krvjo povsem običajno. Spopasti se bo morala tudi s partnerjevim odnosom do žensk in vsem, kar pričakuje od nje kot žene.

Paradiž: Ljubezen (Paradise: Love)

 
Film se odvija na kenijskih plažah in ima v ospredju zgodbo petdesetletne belke, misijonarjeve sestre in matere, ki se zaplete v razmerje s Kenijcem, ki svojo ljubezen prodaja bogatim samskim Evropejkam.

Fotografi (The Bang Bang Club)

 
Drama, posneta po resničnih prigodah štirih vojnih fotografov, ki so na film ujeli zadnje dni afiškega apartheida. Ta film si morajo ogledati vsi ljubitelji fotonovinarstva!




The Last Lions


Pred petdesetimi leti je bilo v Afriki skoraj pol milijona levov, danes pa jih je ostalo le še 20 000 nezaščitenih posameznikov. Zakonca Dereck in Beverly Joubert, nagrajena filmarja iz Bocvane, sta za National Geographic ustvarila ta čudovit film, pravi krik srca, ki izpostavlja divji lov na leve kot najbolj pereč problem in hkrati opozarja na pomembno vlogo levov v ekoturizmu, ki Afriki letno prinaša tudi do 200 milijard dolarjev. Film nas opominja na našo moralno dolžnost, da zaščitimo leve in druge velike mačke ter kaže na to, kako bi bilo to dejanje tudi ekonomično. Ko pomislimo še na dejstvo, da so velike mačke na vrhu prehranjevalne lestvice in da bi njihova odsotnost porušila ves ekosistem, postane jasno, kako izrednega pomena je, da jih zaščitimo.

Zbogom, Bafana (Goodbye Bafana)

 
Resnična zgodba o belem južnoafriškem rasistu, katerega življenje se korenito spremeni po tem, ko dvajset let pazi črnega zapornika po imenu Nelson Mandela.

Darwinova nočna mora (Darwin's Nightmare)


Dokumentarni film o posledicah ribolova na nilskega ostriža v Viktorijinem jezeru v Tanzaniji. To plenilsko ribo, zaradi katere so izginile vse ostale domorodne vrste, prodajajo na evropskih trgih, medtem ko stradajoče tanzanijske družine jedo ostanke.
petek, 13. september 2013
Posted by Unknown

Kam na Safari - Kenija ali Tanzanija?

Kam na najboljši safari?

to vprašanje nam zastavijo stranke skoraj vsak dan. Dilema - Kenija ali Tanzanija bo morda razrešena ko preberete spodnjo objavo.

Shadows of Africa ponuja safarije, ki sledijo migracijam živali tako v Keniji kot Tanzaniji. 


Čeprav nikoli ne moremo zagotoviti, da boste na safariju videli to ali ono žival, so v obeh državah možnosti izjemno velike. Pred vami se bodo podile crede gnujev, zebre bodo tekle preko savane, prav mogoče pa se bo pred vašimi očmi odvila tudi drama, ko plenilec zagleda svojo naslednjo žrtev. 

Najlepše pri safarijih je prav to, da je vsak safari edinstven in neponovljiv!
 

Katero državo izbrati za vaš safari?



Med migracijsko sezono se živali v Tanzaniji zbirajo na južnih ravnicah, kjer je trava okusnejša, bolj hranljiva in obilna. Ker pa je tam trava poleg vsega tudi nizka, je živali lažje opaziti in opazovati. Mladiči gnujev se skotijo med januarjem in marcem – februarski safari v Tanzaniji vas bo tako najverjetneje nagradil z veliko novorojenimi živalmi. Ker pa so mladiči lažji plen za plenilce, lahko pričakujete tudi kako dramatično sceno.




V Keniji se živali zadržujejo ob reki Mara. Čeprav reka teče skozi obe državi, Kenijo in Tanzanijo, jo gnuji prečijo poleti v Keniji, da bi se med iskanjem hrane izognili prašnim ravnicam. Ko gnuji prečkajo reko, se pred našimi očmi odvije pravi spektakel – sprva se živali obotavljajo, saj ne vedo, kako globoka je voda in ali morda nanje ne preži kakšen krokodil ali nilski konj; ko se nato nekaj zeber opogumi in zakoraka v vodo, jim sledi na stotine zeber in gnujev, v vrsti, spuščajoč raznorazne zvoke.




Možnost, da boste videli migracijo je zelo velika, da pa bi bili priča prečkanju reke množice gnujev, pa je odvisno od časovnega usklajevanja.


V obeh državah je mnogo predstavnikov velikih pet – levov, slonov, bivolov, leopardov in črnih nosorogov – in drugih živalskih vrst. Popotniki boste afriško divjino lahko dodobra doživeli tako  na safariju v Keniji kot v Tanzaniji.


Tanzanija ima dodano vrednost zaradi vulkanskega kraterja Ngorongoro, kjer prebiva več kot 25000 živali – levov, zeber, gnujev, črnih nosorogov, nilskih konjev, gazel itd. Neki strokovnjak je krater opisal kot »akvarij, kjer so divje živali dejansko v ujetništvu.« Je pa res, da krater ravno zaradi svojih atraktivnih prebivalcev privlači množice turistov, ki se jim je tukaj težko izogniti.


Tudi sicer v Vzhodno Afriko vsako leto pride več sto tisoč turistov, kar pa seveda ne pomeni, da jih boste na vašem safariju srečali prav veliko.


Naši safariji v Keniji in Tanzaniji so oblikovani tako, da boste spoznali tisto pravo afriško divjino. Spravili vas bomo tako daleč stran od ustaljenih turističnih poti, kot je le mogoče, da boste lahko čim bolje videli migracijo, ta osupljivi fenomen. 


Bivali boste v privatnih prenočiščih, ki gostijo manjše skupine popotnikov, in uporabljali premična šotorišča.

Oglejte si našo ponudbo safarijev v Keniji ter Tanzaniji in, če se še vedno ne boste mogli odločiti za enega, nas kontaktirajte in vam bomo pomagali!

Zanimiva Dejstva o Velikih 5 - Levi


Lev je že od nekdaj simbol moči, sile in divjosti. Videti to veličastno žival od blizu na enem izmed safari izletov v Afriki je srh vzbujajoče čudovita izkušnja.
10. Afriški levi so najbolj družabna vrsta velikih mačk. Živijo v skupinah, ki jim pravimo krdela in štejejo približno 15 levov.
9. Samci ščitijo ozemlje svojega krdela, medtem ko samica lovi hrano. Kljub temu so samci tisti, ki jedo prvi.



8. Tem čudovitim mačkam grozi izguba habitata. Lev je uvrščen na seznam ogroženih živalskih vrst na t.i. »rdeči listi« organizacije IUCN.
7. Lev je bil nekoč prisoten po vsej Afriki, Aziji in Evropi, zdaj pa z eno izjemo živi samo še v Afriki. Zadnja azijska vrsta levov biva v Narodnem parku Sasan-Gir v Indiji, parku, ustanovljenem posebej zato, da bi zaščitili svoje leve. Trenutno jih v parku živi med 350 in 400.
6. Levje rjovenje se sliši do 8 km daleč.
5. Lev lahko na kratke razdalje teče s hitrostjo 80 km/h, skoči pa tudi 11 m daleč.


4. Čeprav levu včasih pravimo »kralj džungle«, v resnici živi zgolj v ravninskem, travnatem območju. Izraz smo morda dobili iz nepravilne asociacije med Afriko in džunglo, lahko pa je džungla uporabljena manj dobesedno.
3. Starost samcev lahko določimo po barvi njihove grive. Temnejša, ko je griva, starejši je lev.
2. Ko lev hodi, se s petami ne dotika tal.
1. Lev lahko prespi tudi do 20 ur dnevno.
sobota, 7. september 2013
Posted by Unknown

Ngorongoro Treking Safari v Tanzaniji


Če želite zares stopiti v stik z naravo, je Ngorongoro treking safari odlična izbira za vas. Poleg safarija z džipom, boste tudi precej hodili, med drugim po robu kraterja Empakaai pa vse do gore Oldonyo Lengai ter jezera Natron.


Ta 7-dnevni treking safari po visokogorju Ngorongoro je edinstvena, nepozabna izkušnja. V nadaljevanju članka si preberite vse o trekingu, vključno z natančnim itinerarjem poti. Primerno za ljubitelje hoje!




1. DAN: Vožnja do kraterja Ngorongoro in poldnevni safari z džipom


Krater Ngorongoro je bogat z afriškimi divjimi živalmi, panoramski razgledi, ki jih boste doživeli ob spustu s kraterja, ko se bodo skupine velikih 5 sprehodile pred vašimi očmi, pa vas bodo presunili. Kaldera vam bo razkazala več kot 120 vrst sesalcev.


Odhod iz Arushe ob 9.00.
 

Vožnja do parka Ngorongoro in popoldanski safari z džipom.
Po odličnem kosilu bomo šli do kraterja Ngorongoro na poldnevni popoldanski safari z džipom. 



Krater Ngorongoro je bogat z afriškimi divjimi živalmi, panoramski razgledi, ki jih boste doživeli ob spustu s kraterja, ko se bodo skupine velikih 5 sprehodile pred vašimi očmi, pa vas bodo presunili.

 Kaldera vam bo razkazala več kot 120 vrst sesalcev, nekatere izmed najbolj posebnih domorodnih vrst, slanovodna jezera (Magadi, na primer), nilskih konjev polne bazene, ogroženo vrsto nosorogov ter ptiče, kot so flamingi, sekretarji in celo noji. To je vsekakor pokrajina izjemne lepote.


Ta slikoviti narodni park turiste privlači tudi zaradi goste poseljenosti s plenilci, kot so levi, hijene, šakali, gepardi in izmuzljivi leopardi, ki ga včasih opazi le izurjeno oko. Sprehod po robu kraterja Olmoti vas bo nagradil s čudovitim pogledom na krater sam, pokrit s šopi trave. 


Poleg Masajev in njihove živine, boste tam morda srečali še orjaškega kozobika, bivola in trstikarsko antilopo. Obiskali bomo lahko tudi slapove Munge istoimenske reke, ki teče z zidov kraterja, preči kaldero in curkoma pade več sto metrov s pečine navzdol v ostro izoblikovano sotesko.
 

Pozno popoldne se bomo odpeljali do vasi Nainokanoka, kjer bomo prenočili v šotorih.
 


2. DAN: Sprehod do vasi Kamnana


Sprehodili se bomo skozi vdrtino Embulimbuli, plitko, travnato kotlino, izoblikovano na mestu, kjer se strmine vulkanov Olmoti, Empakaai, Lolmalasin in Losirua srečajo z zunanjim robom kraterja Ngorongoro.
Po zajtrku se bomo sprehodili skozi vdrtino Embulimbuli, plitko, travnato kotlino, izoblikovano na mestu, kjer se strmine vulkanov Olmoti, Empakaai, Lolmalasin in Losirua srečajo z zunanjim robom kraterja Ngorongoro. Pot nas bo popeljala skozi gozdove in pašnike. Podobno, kot vdrtina Malanja na zahodu, Embulimbuli zbere in zajame veliko vode, ki se zopet pojavi v dolini ob vznožju gora. Poti, ki jih sicer uporablja živina, nas bodo popeljale do vasi Kamnana, kjer bomo prenočili.



 

3. DAN: Sprehod do kraterja Empakaai


Kaldera je približno 6 km široka, skoraj polovico tal pa pokriva približno 85 m globoko jezero z alkalno vodo.
Pot nas bo popeljala preko odprtih pašnikov, grmičevnih območij in gozdov, dokler se ne bomo postopoma povzpeli do roba kraterja Empakaai in se končno spustili do njegovega dna. Na robu boste imeli čudovit pogled na zeleni raj v notranjosti kraterja. Kaldera je približno 6 km široka, skoraj polovico tal pa pokriva približno 85 m globoko jezero z alkalno vodo. Strme, v gozd oblečene stene kaldere se na nekaterih mestih dvigajo tudi do 300 m nad tlemi. Razgledi, ki jih boste uživali na poti v dolino, vas bodo očarali. Tudi Empakaai sam se bo pred vašimi očmi nenehno spreminjal in vas navduševal.
Poleg tega boste lahko s severne in vzhodne strani občudovali še vedno aktiven vulkan Oldoinyo Lengai. Če bo dan jasen, boste lahko videli tudi veliki tektonski jarek ter jezero Natron. Včasih se na vzhodni strani tektonske doline pokaže tudi zasneženi vrh mogočnega Kilimanjara.
Na poti proti jezeru na dnu kraterja, boste srečali bivole, čirske antilope, opice ter mnoge ptice, ob robu jezera pa še obvodne antilope in orjaške kozobike. Sprehajati se ob jezeru je pravo veselje; vedrina in tiha lepota tega divjega kotička je presunljiva.
Prenočili bomo v šotorišču na robu kraterja. Noči so tu lahko hladne (oba kraterja sta 3500 m visoka), še posebej junija, julija in avgusta.
 

4. DAN: Sprehod do masajske vasi Naiyobi


Ta večer bomo preživeli v družbi prijaznih Masajev.
Po zajtku se bomo napotili v masajsko vas Naiyobi. Obkrožili bomo rob kraterja in se z njega spustili na severo-zahodni strani. Pot nas bo potem popeljala do vasi Naiyobi, kamor bomo prispeli pozno popoldne. Večer bomo preživeli v družbi prijaznih Masajev in se sprostili ali pa obiskali masajsko šolo. Prenočili bomo v šotorih v gozdu akacije blizu vasi.
 


5. DAN: Sprehod do vasi Mounwongoni


11 km dolg, šesturni pohod nas bo ta dan ločil od masajske vasi Mounwongoni.
Na pot se bomo odpravili zgodaj zjutraj po zajtrku in se spustili s kraterja po prašnih poteh. Prenočili bomo v šotorišču na obrobju vasi.
 

6. DAN: Treking do vulkana Ol Doinio Lengai


Ol Doinio Lengai je eden izmed redkih vulkanov na svetu, ki izloča natrijev karbonat in kalij, zaradi katerih je voda bližnjega jezera Natron izjemno alkalna, nastajajo pa tudi jedke odplake.
Zgodaj zjutraj, še preden sonce postane premočno, nas bo pot popeljala preko gole vulkanske skale in prašne lavine prsti do reke Ngaresero, ki zaokrožuje severo-zahodni del aktivnega vulkana Mt. Lengai in ki jo bomo prečili, da bomo prispeli do bližnje vasi.
Šotorišče se nahaja v bližini reke, kjer se bomo lahko okopali. Zgodaj zjutraj (med tretjo in četrto uro), vas bomo prestavili do vznožja »božje gore«, vulkana Ol Doinyo Lengai, od koder se bomo potem odpravili na naš pohod. Gre za edini aktivni vulkan v Vzhodni Afriki – nazadnje je bruhal leta 2007. Je eden izmed redkih vulkanov na svetu, ki izloča natrijev karbonat in kalij, zaradi katerih je voda bližnjega jezera Natron izjemno alkalna, nastajajo pa tudi jedke odplake.
Fotografi boste navdušeni nad popolno stožčasto obliko vulkana, še posebej lepo, če v ospredje ujamete Masaje, ki pasejo svoje črede. Obiskovalci so vedno znova osupli, ko globoko pod seboj zagledajo nevarne potoke magme, ki brbota s svojimi nepredstavljimi 510˚C.
Po kosilu se bomo odpravili na safari z džipom okrog jezera Natron. Večerja in nočitev v šotorišču ali lodžu.
 

7. DAN: Safari z džipom ob jezeru Natron


Po zajtrku bomo odšli na safari z džipom okrog jezera Natron s postankom za piknik.
Pričakujte ogromno, plitko jezero in belo, razpokano preprogo sode in solnih kristalov okrog njega. Videli boste gnezda flamingov, ki izgledajo kakor majhni vulkani. To je res čudno, a lepo gnezdišče in dom tisočerih flamingov, ki se hranijo z modrimi algami. Srečali boste lahko tudi zebre, gnuje, gazele, noje, male kuduje, gerenuške gazele in zlate šakale. Presenetili vas bodo tudi vulkanski krater, slapovi ter kotline, polne gnezd jastrebov.
 

Lahko se boste tudi kopali, obiskali tipične masajske koče ali pa se vzpeli na nasip – kar se vam bo pač zdelo, da bo najlepši zaključek dneva in izleta nasploh.
Po kosilu se bomo vrnili v Arusho.

Trudimo se za Vas!

Trudimo se za Vas!

Tripadvisor Ocene Nasih Safarijev

Najpopularnejše objave

Arhiv zapisov

Shadows Of Africa

Zagotavlja Blogger.

- Copyright © Safari -Metrosafari- Powered by Blogger - Designed by SpletniNastopi -