Posted by : Unknown sreda, 4. december 2013

Beseda Serengeti prihaja iz masajske besede “siringet”, ki pomeni neskončna ravnina, saj je ravnina Serengeti starodavna migracijska pot živali. 

Letno to pot uporablja okoli 6 milijonov živali, od tega je več kot 200.000 zeber in 300.000 Thompsonovih gazel. To je eno od dejstev, ki pove, zakaj Serengeti ponuja najbolj razburljive priložnosti za opazovanje živali v Afriki. 





Tudi ko ni čas migracije, je tukaj možno videti veliko živali, med njimi so tudi sloni, žirafe, velike črede bivolov, elandi, kongoni, impale, gazele, svinje bradavičarke in noji.

Samo v Narodnem parku Serengeti ste lahko priča letni migraciji gnujev, ki traja 3 tedne in zajema območje, ki je veliko skoraj 1.000 km. S to migracijo živali sledijo staremu ritmu parjenja in preživetja. Na romanju se teli okoli 8.000 telet vsak dan. Migracija bi lahko bila primer znane teorije »močnejši preživijo«, saj plenilci plazijo po ravnini za svojim plenom. Tukaj je kar nekaj plenilcev, ki živijo v Narodnem parku Serengeti: levi, leopardi, gepardi, afriški šakali, hijene, volkovi in divje mačke. Lev je v parku največja atrakcija, saj je tudi najmočnejši plenilec. V tem parku živi največje število levov, na ravnicah Serengetija jih živi okoli 3.000. Moški levi imajo značilno črno grivo.

 Najpomembnejša območja v Narodnem parku Serengeti so sledeča in če se odpravljate na safari v Serengeti, berite dalje:

Ndutu

Ndutu leži blizu soteseke Oldupai Gorge. Tukaj se začne letna migracija gnujev decembra in traja do maja. Na tem območju lahko opazimo slone, razne vrste ptic, leoparde, gazele, zebre in žirafe. Jezero Ndutu, ki ga imenujejo tudi Lagarja, je malo sezonsko jezero in je glavna atrakcija v Ndutu. Jezero je tudi raj za opazavanje ptic, saj so tukaj različne vrste ptic, še posebej je jezero značilno po flamingih.

Moru in Simba Kopje

Moru in Simba Kopje sta območji, kjer lahko opazite še nekaj preostalih nosorogov. Tukaj lahko skozi vso leto vidite velike črede. Kopje, ki se dvigujejo nad okolico, so primerna za leve in ostale plenilce. Na Kopju Moru (ki v masajskem jeziku pomeni star) je v skalo vrezan poseben znak. Ta skalna umetnost je masajski znak in vzorci predstavljajo različne masajske klane, ki so te kraje uporabljali kot svetišča. Moru Kopje leži severno od migracijske poti in ima zanimive geološke oblike. Oblike so iz starega granita, ki se je oblikoval z erozijo in dežjem že stoletja nazaj. Skalnate razpoke živalim nudijo vodo, zato jih lahko tukaj opazujete čez celo leto. Na Kopjih živijo različne vrste divjih mačk, kot so levi in leopardi. Simba Kopje so poimenovani po levih, ki jih naseljujejo. Vidite pa lahko tudi žirafe, pavijane in mnoge ptice.

Ravnina Serengeti

Ravnina Serengeti izgleda tako, kot da je neskončna, vmes je samo nekaj kopje. Celotno območje je prekrito s travo. Ravnica je nastala pred 3 milijoni let, ko je po izbruhu Ngorongora območje zapolnil gost vulkanski prah, ki je onemogočil rast dreves, je pa pospešil rast trav. Trava je tukaj polna mineralov, ki so za mnoge živali zelo pomembni. Živali so najbolj aktivne po letnem deževju, kar je načeloma od oktobra do novembra. Deževje je tudi edini vir vode za to območje, ker tukaj ni nobenega stalnega vira.

Dolina Seronera

 

Dolina Seronera leži v osrednjem južnem delu parka. Dolina je polna akacijinih dreves (Acacia robusta), trnovja in posejana z različnimi kopji. Skozi dolino teče reka Seronera in je ena izmed redkih stalnih virov sladke vode. Gozd ob reki ima bogato življenje. Dolina je odlična točka za opazovanje živali, saj je možno videti vse vrste živali na tem območju. Med njimi so gepardi, levi, hijene, leopardi, šakali, karakali, servali, lisice, bivoli, žirafe, topi, obvodne antilope, gazele, impale, dik-diki, svinje bradavičarke, opice, povodni konji in mnogi plazilci in ptice. V dolini je veliko dobrih krožnih poti. Najznamenitejša in najbolj zanimiva sta Seronera River Circuit in Kopjes Circuit. Center za obiskovalce blizu koče Seronera nudi veliko različnih ogledov divjine, imajo tudi trgovino z darili, kjer prodajajo tudi letake z informacijami in zemljevide tega območja. Ponujajo pa tudi pijače in prigrizke ter informacijsko pot okoli bližnjega kopja.

Western Corridor – Lobo

Western Corridor – Lobo se razteza med Viktorijinim jezerom na zahodu in Lobo in Maasai Maro na severu. To območje živali, ki migrirajo, prečkajo od maja do julija. Takrat je tudi najboljši čas za opazovanje te neverjetne migracije in boja za preživetje, saj plenilci ležijo in čakajo na šibke in poškodovane živali ob reki Grumeti. Divjina je v Lobu polna življenja, površje pa je zelo raznoliko, od rek do dolin, hribov in poplavnih ravnic. Med živalmi, ki jih lahko tukaj srečate so tudi belo-črna colobus opica, različne vrste ptic, bivoli, žirafe, sloni in topiji. Slone in bivole je mogoče videt tudi na območju, ki leži v severnem Serengetiju. Lobo je zelo lepo območje, s hribi in ogromnimi granitnimi strukturami. Opazovanje živali je tukaj izredna izkušnja, saj so za to območje značilna zelo številčna levja krdela. Vidite pa lahko tudi slone, vzhodno od koče Lobo Wildlife Lodge pa je tudi dobra pot, kjer lahko vidite živali, ki letno ne migrirajo, kot so levi, zebre, bivoli, sloni in gazele.

Ptičje življenje

Ptičje življenje je najbolj aktivno v času dežja, ko je tukaj več kot 500 vrst ptic, od nojev, do manjših ptic in tudi črnih orlov, ki brezskrbno letajo preko Lobo hribovja. Vreden iskanja je tudi ptič vrste Indicator indicator, ki ima zelo zanimivo življenje v sožitju s svizcem Mellivora capensis. Ptič vodi svizca do divjih panjev na drevesih. Svizec je imun na pike čebel, zato panje potegne dol in jih odpre. Svizec poje med, ptič pa se posladka s čebeljim voskom.

Pokrajina

 

Tako dolgoročen kot je opazovanje živali je tudi osvobajajoči občutek prostora, ki karakterizira ranvino Serengeti, ki se razteza preko sončne savane do svetlečega zlatega horizonta na koncu zemlje. A po dežju se ta zlata ravnina spremeni v neskočno zeleno preprogo, poraslo z divjimi rožami. Zmes se dvigajo hribi ali mravljišča in termitnjaki, valovijo reke, ob katerih rastejo figovci in akacije, ki so oranžno obarvane zaradi prahu. Čeprav je Serengeti zelo priljubljen, je tako zelo obširen, da je možno, da boste edini ljudje, ki boste v nekem trenutku priča levjemu krdelu, kako se mojstrsko organizira za napad na naslednji obrok. Organiziramo lahko safarije z baloni na vroč zrak, pohodne safarije, piknike, vožnje za opazovanje živali in kosila/večerje na avtobusih. Obiščete lahko tudi sosednje parke in območja, krater Ngorongoro, sotesko Oldupai Gorge, vulkan Ol Doino Lengai in flaminge ob jezeru Natron.

Dostopnost

Večina turistov pride v Serengeti iz Arushe kot del safari ture, ki vključuje tudi Tarangire, jezero Manyara in Ngorongoro. Iz Arushe do parka je 320 km, vožnja pa traja približno 6 ur. Lahko pa letite direktno do malega pristajalnega dela v Seroneri.

Kdaj obiskati park

Pot in čas migracije gnujev je nepredvidljiva. Pustite si vsaj 3 dni, če bi radi videli migracijo in več, če bi radi videli tudi plenilce. Najboljši čas za obisk parka je med decembrom in majem, ko se migracija seli na jug. Če boste imeli srečo, boste lahko sledili migracijski poti gnujev in zeber v maju ali juniju.

Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

Trudimo se za Vas!

Trudimo se za Vas!

Tripadvisor Ocene Nasih Safarijev

Najpopularnejše objave

Arhiv zapisov

Shadows Of Africa

Zagotavlja Blogger.

- Copyright © Safari -Metrosafari- Powered by Blogger - Designed by SpletniNastopi -