- Back to Home »
- afriski slon , safari slon , sloni , ste vedeli da , zanimiva dejstva sloni »
- Zanimiva Dejstva o Velikih 5 – Sloni
Posted by : Unknown
sreda, 21. avgust 2013
Predstavljamo nekaj zanimivih dejstev o slonih
Afriški slon je največja žival na obličju Zemlje.
Njihove črede potujejo po 37 afriških državah.
Samica ima mladiče vsake štiri leta. V trebuhu ga nosi 22 mesecev.
Slon med suho sezono tekom dneva zaužije 150-170 kg hrane in popije 80 litrov vode.
Med deževno sezono pojé znatno več, 200-280 kg hrane dnevno.
Rilec vsebuje več kot 40 000 mišic in kit ter ima izjemno občutljiv vrh. Zato je lahko slon zelo natančen in s tal pobere predmete, ki niso nič večji kot kovanec.
Sloni živijo 60-80 let.
So edina žival, za katere vemo, da imajo pogrebne obrede. Ko slon zboli, mu bodo preostali člani črede prinašali hrano in skrbeli zanj. Ko slon pogine, ga njegova širša družina trudi obuditi v življenje s hrano in vodo, ko pa postane očitno, da je slon mrtev, vsa čreda utihne.
V primeru smrti sloni skopljejo nizek grob in poginulega slona pokrijejo z zemljo in vejevjem; ob grobu ostanejo tudi več dni po tem. Če je imel poginuli slon posebno tesne vezi s katerim izmed članov svoje črede, bo ta slon kazal zake depresije. Tudi, če čreda slonov naleti na nepoznanega poginulega slona, bodo posamezniki kazali podobne znake žalosti. Niso tudi neznani primeri, ko so sloni na enak način pokopali ljudi, ki so jih umrle našli na svoji poti.
Prisotnost afriških slonov pomaga ustvarjati primeren habitat za mnoge druge živali. V gozdovih v osrednji Afriki se tudi do 30 drevesnih vrst za svoje preživetje zanaša na pomoč slonov pri razkropitvi in kalitvi. Sloni igrajo odločilno vlogo v oblikovanju svojega habitata, saj imajo ogromen vpliv na dejavnike, kot so sveža voda in gozdna tla.
V prejšnjem stoletju se je število slonov gibalo med tri in pet milijoni, potem pa se je zaradi lova njihovo število drastično zmanjšalo. V 1980ih letih je lov na slone v nekaterih regijah stal življenja do 80% čred. V zadnjih letih je zavoljo naraščajočega povpraševanja po slonovi kosti (predvsem iz Azije) vzcvetel divji lov. Cele črede slonov – še posebej v južnem in vzhodnem delu Afrike – ki so nekoč kazale dobre znake okrevanja, so zdaj ogrožene prav zaradi divjega, nezakonitega lova na slonovino..
Slone na safariju v Tanzaniji ali Keniji lahko vidite v vseh parkih. Najstevilnejsi so v parku Tarangire.